Bij, kradnij, zabijaj, ale Siewierz omijaj

O Siewierzu kilkaset lat temu mówiono jako o miejscu, którego lepiej unikać, zwłaszcza jeśli weszło się w konflikt z prawem. Ponieważ nie mamy kryminalnych doświadczeń, jesteśmy dość przekorni i lubimy sprawdzać wszystko na własną rękę, oczywiście nie posłuchaliśmy tej przestrogi.

Materiał przygotowany przy współpracy z

koleje slaskie

Ruiny zamku, które odwiedziliśmy podróżując Kolejami Śląskimi – tym razem w towarzystwie psa – znajdują się w zachodniej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej pomiędzy rozlewiskami Czarnej Przemszy. Zamek został wybudowany na sztucznie usypanym wzniesieniu w pierwszej połowie XIV wieku w miejsce istniejącego tam wcześniej drewnianego grodu. Początkowo należał on do książąt śląskich, ale w 1443 roku kupił go biskup krakowski Zbigniew Oleśnicki. Odtąd krakowscy biskupi zaczęli być tytułowani książętami siewierskimi.

siewierz 02
siewierz 03
siewierz 14
siewierz 15

Od roku 1625 w Siewierzu funkcjonował trybunał biskupi słynący z bezkompromisowego karania przestępców. Za kradzież czy pobicie prawo przewidywało karę śmierci. Oprócz tego Księstwo Siewierskie stanowiło właściwie odrębny organizm polityczny z własnym wojskiem, sejmem i monetą. Dopiero w 1790 roku Sejm Wielki wcielił je do Rzeczypospolitej.

Sam zamek był budowlą typowo obronną, z fosą, mostem zwodzonym, grubymi murami i stanowiskami obronnymi z szeregiem dział. Nie powstrzymało to jednak wojsk szwedzkich w czasie potopu w jego zdobyciu. Mimo odbudowy i nadania mu bardziej mieszkalnego charakteru, zamek siewierski opustoszał, z biegiem lat popadając w ruinę. Do dziś zachowały się m.in. obręby murów, wieża bramna i barbakan. Niedawno zrekonstruowano most zwodzony, którego okazjonalne podnoszenie i opuszczanie jest niemałą atrakcją zwłaszcza dla najmłodszych odwiedzających.

siewierz 12
siewierz 07
siewierz 10
siewierz 11

W ten weekendowy wyjazd pociągiem pojechał z nami jeszcze jeden towarzysz – Frodo. To już doświadczony pies podróżnik, któremu nie obce jest bujanie żaglówki czy odgłosy dworców kolejowych. To wszystko dlatego, że od maleńkości zabieramy go na większość naszych dłuższych wyjazdów. Dzięki swojej wrodzonej ciekawości i towarzyskiej naturze szybko polubił wspólną jazdę samochodem, a pociągi stały się chyba jego ulubionym środkiem transportu. Opłata za przewóz psa w Kolejach Śląskich to tylko 2 złote.

Planując podróż pociągiem z psem, staramy się wybierać krótsze, trwające maksymalnie 2 do 3 godzin trasy. Mamy też za sobą długą kolejową wyprawę pociągiem z Katowic do Władysławowa, w czasie której Frodo sprawował się świetnie. Taka podróż opiera się na dobrej logistyce i dokładnym planowaniu oraz stopniowym przyzwyczajaniu psa do jazdy pociągiem. Więcej na ten temat możecie poczytać tutaj: Z psem nad morze.

siewierz 08
siewierz 09

Wybór zamku w Siewierzu na wyjazd z psem wynikał z jego położenia oraz specyfiki pozostałych punktów dnia. Warownia znajdują się w rekreacyjnej, zielonej części miejscowości, a wstęp na nią jest bezpłatny. Mimo, że na terenie ruin nie bardzo dozwolone jest wejście z czworonogiem, nam udało się wspólnie pochodzić po zamkowym dziedzińcu i obejrzeć wystawę archeologiczną w jednej z piwnic. Pewnie niemała w tym zasługa Froda – przecież pies to często nie tylko ulubiony członek rodziny, ale też łamacz lodów między ludźmi.

siewierz 17
siewierz 16
siewierz 13

Na siewierski zamek można dostać się pociągiem kursującym na trasie Katowice-Częstochowa. My wysiedliśmy na stacji Chruszczobród, po czym autobusem miejskim podjechaliśmy praktycznie pod same ruiny. Znajduje się tam także spory parking dla zwiedzających chcących dotrzeć do Siewierza samochodem. Wybierając się na weekendową wycieczkę Kolejami Śląskimi, można skorzystać z biletu SilesiaWeekend w cenie 17 zł dla dwóch osób w jedną stronę. Jeżeli podróżujemy w dwie strony zapłacimy 32 zł.

Poza zamkiem, na uwagę zasługują zabytkowe kościoły – św. Macieja Apostoła i bardzo stary św. Jana Chrzciciela, dziś służący za kaplicę cmentarną. Warto zobaczyć także rynek oraz fontannę z siewierskimi pannami. My polecamy wybrać się w te okolice w słoneczny dzień, najlepiej całą rodziną, korzystając z licznych szlaków rowerowych i pieszych. Nie zapomnijmy też o zrobieniu przyjemności naszym psim towarzyszom. 1 lipca obchodzimy międzynarodowy dzień psa. Może warto pomyśleć o zabraniu swojego czworonoga na jakąś wycieczkę?