Gdzie pojechać w sobotę i dlaczego do Pszczyny?

Trzydzieści minut to niewiele. A właśnie tyle zajmuje podróż pociągiem z Katowic do Pszczyny, jednego z najstarszych i najpiękniejszych miast w województwie śląskim, które każdy powinien choć raz odwiedzić.

Materiał przygotowany przy współpracy z

koleje slaskie

Sama Pszczyna nie należy do dużych miast. Charakteryzuje się jednak tradycyjnym, średniowiecznym układem zabudowy. W samym jej centrum znajduje się sporych rozmiarów rynek wraz z repliką XIX-wiecznej studni i mosiężną ławeczką, na której czeka na odwiedzających księżna Daisy Hochberg von Pless.

Ta słynąca z niezwykłej urody, filantropii i dość rzadkich jak na tamte czasy pacyfistycznych poglądów arystokratka, stała się niekwestionowanym symbolem Pszczyny.

pszczyna 01
pszczyna 02

Pałac w Pszczynie

Z rynku do pałacu prowadzi droga przez Bramę Wybrańców. Był to niegdyś główny wjazd do zamku mieszczący stanowiska strażnicze. Jej nazwa wzięła się z faktu wybierania kandydatów do straży zamkowej przez ówczesnych właścicieli kompleksu. Dziś traficie tu do punktu informacji turystycznej oraz kawiarni.

Zabawnym elementem zwiedzania zamku jest konieczność założenia obuwia ochronnego. Kupując bilet, polecamy dokupić także wstęp do Zbrojowni. Sama siedziba Książąt Pszczyńskich, biorąc pod uwagę wystrój i sposób prezentowania eksponatów, jest zaaranżowana znacznie bardziej tradycyjnie, aniżeli zamek w Raciborzu. Imponuje jednak wielością pomieszczeń i różnorodnością ich wystroju.

pszczyna 03
pszczyna 04
pszczyna 05
pszczyna 06
pszczyna 07
pszczyna 08
pszczyna 09
pszczyna 10
pszczyna 11
pszczyna 12
pszczyna 13

Tuż obok budynku zamku znajdują się Stajnie Książęce z 2 połowy XIX wieku, do których wstęp także należy opłacić osobno. W niedalekiej odległości trafić można też m.in. do przypałacowej piwnicy lodowej, herbaciarni, a także do pobliskiego skansenu „Zagroda Wsi Pszczyńskiej”. Ten ostatni jest jednym z obiektów znajdujących się na Szlaku Architektury Drewnianej.

Nie tylko zamek

Pszczyna to także rozległe tereny zielone i parki. Na uwagę zasługuje nie tylko park w najbliższym sąsiedztwie zamku, ale również tereny rozciągające się wzdłuż torów kolejowych i dworca, czy Park Zwierzyniec wraz z Pokazową Zagrodą Żubrów.

pszczyna 14
pszczyna 15
pszczyna 16
pszczyna 17

W zagrodzie – oprócz jej głównej atrakcji – natraficie też na inne zwierzęta znane z pszczyńskich lasów, jak muflony, daniele, sarny czy jelenie. Żubry w tych okolicach pojawiły się sztucznie. Cztery pierwsze otrzymał od cara Aleksandra II książę pszczyński Jan Henryk XI Hochberg w zamian za dwadzieścia jeleni. Dzięki pszczyńskim osobnikom wytępione po I wojnie światowej białowieskie stado żubrów mogło zostać odbudowane. Co ciekawe wszystkie żyjące dziś na świecie żubry są potomkami 12 zwierząt, z których w latach 20. XX odtworzono całą populację.

W samej zagrodzie można także zwiedzić ekspozycję prezentującą szeroką gamę zwierząt występujących na pszczyńskich i okolicznych terenach. Jednak tym razem mamy do czynienia nie z żywymi, ale z wypchanymi osobnikami. Naszym zdaniem nie jest to atrakcja szczególnie miła dla oka, może jednak zainteresować wielu młodszych odwiedzających. Wewnątrz będziecie mieli okazję wejść do pomieszczenia imitującego drewnianą chatę gajowego czy też zobaczyć trójwymiarowy film o żubrach.

pszczyna 18
pszczyna 19
pszczyna 20

Tanie zwiedzanie

Do Pszczyny możecie wybrać się Kolejami Śląskimi np. na bilecie Silesia Weekend. To oferta atrakcyjna także dla ludzi, którzy wyjeżdżają na dłużej niż jeden dzień. Za podróż pociągiem z Katowic do Pszczyny i z powrotem dla dwóch osób zapłacicie 35,20 zł.

Bilet Silesia Weekend pozwala na podróżowanie od godziny 18 ostatniego dnia roboczego do godziny 6 pierwszego dnia roboczego. Jeśli w określonym terminie wypada długi weekend, to bilet jest dłużej ważny.